Od 2007 r. w Jonkowie organizowano cykliczne wydarzenia, mające zaprezentować bitwę napoleońską, do której doszło w 1807 r. Rozwinięciem tej imprezy stał się właśnie Piknik Historyczny. Zaprojektowano go w celu efektywnego i atrakcyjnego zaprezentowania historii i dziejów całego Jonkowa. Historyczne widowisko ma promować zachowania patriotyczne i zwiększać wiedzę obserwatorów na temat ich własnego miejsca zamieszkania.

Piknik Historyczny można nazwać teatrem w plenerze. Biorący w nim udział aktorzy doskonale odtwarzają role najważniejszych postaci historycznych, a także pokazują, jak zwykli mieszkańcy Jonkowa mieli wpływ na rozwój tego regionu. Wyraziste postacie, fantastyczna sceneria, kolorowe kostiumy i zachwycająca gra aktorska ściągają do Janowa gości z całej Polski. Wszyscy chcą zobaczyć tę niezwykłą inscenizację na własne oczy.

W II edycji Pikniku Historycznego wzięli udział aktorzy odgrywający role rzymskich legionistów, gladiatorów, Prusów, muszkieterów czy żołnierzy z czasów II wojny światowej. W trakcie strefy historycznej ukazywali oni historię regionu od starożytności do czasów współczesnych. Program imprezy obejmował również występ zespołu Jazgotki, koncert muzyki irlandzkiej, żołnierską biesiadę i pokazy szermierki konnej. Uczestnicy zabawy sami mogli wziąć udział w kursach historycznego tańca, warsztatach garncarskich czy licznych konkursach.

/ Fot. Pixabay / CC0